Pod względem mobilności zakłady sportowe zatoczyły koło. Jeszcze nie tak dawno musieliśmy wyjść z domu do najbliższej kolektury, żeby złożyć kupon. Zakłady online z kolei umożliwiły grę, sprawdzanie statystyk i wyników bez ruszania się z domu. Teraz, dzięki aplikacjom mobilnym i zoptymalizowanym stronom internetowym, znowu możemy skorzystać z wolności i przestajemy być przykuci do monitora w domu.

Mobilne płatności u bukmacherów

Ten nowy rodzaj wolności ma jednak inny wymiar: gramy tam, gdzie chcemy. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu. Duża w tym zasługa płatności mobilnych. Złożenie depozytu u buka jest równie istotnym aspektem, co wypełnienie kuponu. Dzisiaj gracze mogą korzystać z wielu metod płatności, które z powodzeniem wyparły gotówkę. I w tę stronę to zmierza. O „bezgotówkowym świecie” media trąbią już od dłuższego czasu. W 2021 roku ponad 54% wszystkich transakcji online odbyło się za pośrednictwem komórek. W 2025 roku odsetek ten ma wzrosnąć do 64%. Odejście od gotówki powoli staje się faktem.

Polscy operatorzy płatności wychodzą naprzeciw trendom i dziś nad Wisłą możemy posłużyć się wieloma wygodnymi metodami płatniczymi, które nie wymagają sięgania do portfela. Dosłownie. Doświadczenia zagranicznych pośredników płatności pokazują, że dla klienta końcowego najbardziej liczy się wygoda: idealny system płatniczy wymaga jak najmniejszej liczby kliknięć (lub dotknięć ekranu). Wszystko ostatecznie zmierza  w stronę płatności bezgotówkowych i… bezdotykowych. Zanim tak się stanie, spójrzmy na kilka rozwiązań obecnych u polskich buków.

Karty płatnicze

Paradoksalnie plastikowe karty płatnicze doskonale nadają się do transakcji zdalnych za pomocą komórki. Wystarczy wpisać numer karty w odpowiednim polu, lub przypisać daną kartę do e-portfela Google Pay czy Apple Pay, aby móc szybko wpłacić kasę u ulubionego buka. Jednak daleko takiej formie płatności do bezdotykowego ideału. Z pomocą przychodzą więc bezpieczne przeglądarki, które zapamiętają za nas numer karty i kod CCV, a następnie podpowiedzą go w trakcie dokonywania transakcji.

Osoby, które z różnych względów nie chcą udostępniać numeru swojej karty Visa czy Mastercard (albo nie chcą korzystać z pieniędzy zgromadzonych w polskim banku), mają dziś do dyspozycji wirtualne karty płatnicze. Większośc polskich banków posiada taką usługę, wprowadzają ją także firmy z branży fintech, chociażby Revolut czy Skrill. Te i inne portfele elektroniczne można spotkać u kilku polskich, licencjonowanych buków online.

Numer takiej karty generowany jest tuż przed dokonaniem transakcji i ma charakter jednorazowy – raz wykorzystany, przestaje być aktywny. Nie ma więc mowy o tym, że nasze dane osobowe trafią w niepowołane ręce i że ktoś wyczyści nam konto.

Bramki płatnicze

Tpay, DotPay (łączący w sobie Przelewy24 i eCard), PayU – te i inne marki znane są osobom, które dokonują zakupów mobilnych online. Wszystkie one działają na identycznej zasadzie: pozwalają na dokonanie mobilnej płatności za pośrednictwem jednego z polskich banków, e-portfeli (w tym PayPal, Cinkciarz Pay, Google Pay czy Apple Pay).

Poprzez bramkę płatniczą możemy również zapłacić w PLN za pomocą karty kredytowej albo wykorzystując znany wszystkim 6-cyfrowy kod BLIK. Bukmacherzy z płatnością BLIK dają sposobność płatności mobilnej w technologii OneClick, czyli, mówiąc po polsku, za pomocą jednego kliknięcia. Wymaga to dodania danej przeglądarki mobilnej lub urządzenia do listy zaufanych i możemy w ciągu kilku sekund wpłacić pieniądze do bukmachera.

Niektórzy operatorzy bramek płatniczych wprowadzili niedawno nową usługę o nazwie Visa Mobile. Pozwala ona na dokonanie płatności po wprowadzeniu jedynie numeru telefonu. Niech nas jednak nie zwiodą pozory – nie jest to płatność za pomocą SMS-a, tak chętnie poszukiwana przez fanów gier hazardowych czy zakładów online. Ta ostatnia opcja wymaga jednak zainstalowania dodatkowej aplikacji o nazwie…. oczywiście Visa Mobile. Ta stosunkowo nowa usługa wymaga od nas posiadania konta w jednym z kilku banków, w tym ING, Nest Bank, SKOK. Lista ta jest póki co bardzo krótka, co przekłada się na niewielką dostępność tej bardzo wygodnej mobilnej metody płatniczej u bukmacherów.

Poprzedni artykułDlaczego Bayern bez Lewego jest nadal tak potężny?
Następny artykułAnalizy meczów i spotkań – dlaczego warto czytać blog bukmacherski przed postawieniem zakładu?